Projektek

Egyesületünk pályázatot nyújtott ne a Norvég Civil alaphoz, "Bűdszentmihályi Hagyományközpont és Ökocentrum" kialakítása és fejlesztése témában. a projektben egy jelenleg funkció nélküli lakóházat újítunk fel, korszerűsítjük és átalakítása közösségi épületté alakítjuk át, többek között egy táncház rész kialakításával.

A projekt részletes leírása és a tervezett látványtervek itt olvashatóak.


A Kör-karéj Bűdszentmihályi Hagyományőrző Műhely nevet viselő Egyesületünk helyi kezdeményezésre jött létre, alulról építkező civilek által, a múltat és a meglévő értékeket továbbvivő szellemiségben. Alapjait a helyi néptánc egyesület adja, mely 2013-ban átalakult hagyományőrző műhellyé új névvel, új funkcióikkal, célokkal.

A múlt emlékeinek ápolása, a hagyományok őrzése, elődeink kultúrájának továbbadása, átörökítése fontos feladat, létkérdés. Meg kell teremteni a lehetőséget, hogy a népi hagyományok, a kézműves kultúrák, a tárgyi és szellemi örökség gyűjtése, megőrzése, fenntarthatósága megoldott legyen.

Az alföldi mezővárosias településstruktúrával rendelkező Tiszavasváriban fellelhetők olyan hagyományos építészeti értékek, melynek megtartása és védelme városképvédelmi szempontból indokolt, fontos településérdek. Ilyen a „Bűdszentmihályi Hagyományközpont és Ökocentrum”- nak helyet adó ingatlan is, mely a Bajcsy-Zsilinszky utca 52. szám alatt, 240 HRSZ-on helyezkedik el. A múlt század második felében épült lakóház még őrzi a hagyományos (palóc típusú) jelleget. Tiszavasvári Város Önkormányzatának 14/2014. sz. rendelete alapján helyi védett értéket képvisel, mely egyszerre jelenti a fennmaradás lehetőségét, és egyben a korszerűsítés, továbbépíthetőség lehetőségét. Az ingatlanon jelenleg egy használaton kívüli régi lakóépület található, 109 m2-es hasznos alapterülettel, részben alápincézve, tornáccal, valamint egy romos állapotú gazdasági épület 53 m2-es hasznos alapterülettel, tornáccal.

Az épület jelenleg funkció és hasznosítás nélkül áll. Hatalmas portával (6600 m2) rendelkezik, melynek utcafrontja nincs, s egyedi elhelyezkedése miatt a hagyományos vidéki életmód, a természet közeli tájgazdálkodás bemutatására rendkívül alkalmas. Hasznosítására szinte ez az egyetlen mód, s ezzel megmenthető a jövő nemzedéke számára.

Projektünk egyik fő célja és tevékenysége a helyi védelem alatt álló meglévő lakóépület felújítása, korszerűsítése és átalakítása közösségi épületté, valamint bővítése tánc térrel és hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel és a meglévő gazdasági épület korhű és szerkezet hű helyreállítása. A beruházás során a régi lakóépület felújításra, részben átalakításra kerül, energetikailag is fejlesztve lesz, biztosítva az akadálymentességet, illetve a célként megjelölt közösségi funkciót.

A „Bűdszentmihályi Hagyományközpont és Ökocentrum”-ban tervezett tevékenységeink széleskörűek: Táncházak, táncpróbák rendszeres megtartása, Évközi rendezvények, ünnepi szokások megrendezése, az egyházi és természeti ünnepek összekapcsolásával, Ruszin Nap megrendezése, Előadások szervezése által a felnövekvő generáció megismertetése a Nyíri Mezőség tájegység történeti és néprajzi szellemi, és tárgyi hagyatékával, Kézműves foglalkozások által a népi mesterségek bemutatása, megtanítása (szövés, fazekasság, fafaragás, csuhé-, vessző fonás, hímzés), Hagyományos vidéki életmód bemutatása: látványistálló jászollal, látványkonyha búbos kemencével, illetve csikós spórral., Parasztkert kialakítása, művelése, a tájgazdálkodás, a hagyományos művelési módok szemléltetése.

Tevékenységeink partnerségben kívánjuk megvalósítani helyi és térségi szereplők bevonásával:

  • Vasvári Pál Múzeum: a Nyíri Mezőség történeti,néprajzi szellemi, és tárgyi hagyatékának megismertetése
  • Tiszamenti Emberek Lelki Segítő Egyesülete, TELSE: szenvedélybetegek terápiája kézműves foglalkozásokkal, természet közeli
  • tájgazdálkodásban való részvétellel
  • Magiszter Alapítvány: roma gyermekek fejlesztése
  • Ruszin Kisebbségi Önkormányzat: egymás értékeinek kölcsönös megismertetése, a kulturális sokszínűség biztosítása
  • Bölcs-Bagoly Szögi Lajos Oktatóközpont: ökocentrum jelleg kialakítása,erősítése
  • Tiszatáj Közalapítvány: természet közeli területhasználat, tájgazdálkodás elméleti és gyakorlati alkalmazása.

Projektünk legfontosabb eredménye, hogy az építészeti és kultúrtörténeti értékekkel bíró védett épületet megmentjük az utókor számára. A múltat és a meglévő értékeket továbbvivő tevékenységek által a hagyományok ismeretét, tiszteletét, továbbvitelét széles rétegeknek át tudjuk adni.

Rólunk

A jelenleg Kör-karéj Bűdszentmihályi Hagyományőrző Műhely nevét viselő Egyesületünk, helyi kezdeményezésre jött létre, alulról építkező civilek által, a múltat és a meglévő értékeket továbbvivő szellemiségben. 2013-ban átalakult a helyi néptánc egyesület, hagyományőrző műhellyé; melynek az új név mellett új funkciói, céljai lettek, és a jövőben közhasznú szervezetként kíván működni.

Mit csinálunk?

img

Nyári táborokat, hagyományőrző kirándulásokat szervezünk, és a helyi családokkal együtt töltjük a nevesebb ünnepnapokat.

img

A rendszeres városi rendezvényeken szélesebb körben tudjuk a kikapcsolódást, a felfrissülést a természetes kommunikáció színterét biztosítani.

img

Egyesületünk folyamatos kapcsolatot ápol a környező városok hasonló érdeklődésű csoportjaival.